czwartek, 29 lutego 2024

„Dwukropek Szymborskiej”

"Dwukropek Szymborskiej” – spektakl poetycko-muzyczny Dominiki Ostałowskiej i Ygora Przebindowskiego

 "Dwukropek Szymborskiej” – spektakl poetycko-muzyczny Dominiki Ostałowskiej i Ygora Przebindowskiego

Z okazji Dnia Kobiet, choć nieco wcześniej, bo 5 marca o godz. 17.00, zapraszamy na wieczór z udziałem Dominiki Ostałowskiej i Ygora Przebindowskiego. Program spotkania powstał w oparciu o twórczość wybitnej polskiej poetki - Wisławy Szymborskiej. Punktem wyjścia do literackiej podróży przez dorobek autorki były dla artystów wiersze z tomu „Dwukropek”. W programie usłyszymy między innymi utwory: „Trochę o duszy”, „Sto pociech” , „Koniec i początek”, „Pierwsza fotografia Hitlera”, „Atlantyda”, „Utopia”.

Dominka Ostałowska - aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. W 1994 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Była związana z warszawskimi teatrami Ateneum (1994–2000) i Powszechnym (2000–2012), od 2012 roku występuje w teatrze Studio. Za rolę Marianny w „Opowieściach lasku wiedeńskiego” Ödöna von Horvátha, w reżyserii Agnieszki Glińskiej, otrzymała  nagrodę Feliksa Warszawskiego oraz Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza miesięcznika „Teatr” za sezon 1998/99. Zagrała m.in. w „Garderobianym” Krzysztofa Zaleskiego (1997), „Kobiecie z morza” Roberta Wilsona (2005). Za kreację Izabeli w „Miarce za miarkę” Augustynowicz (2007) została nagrodzona na międzynarodowym festiwalu KONTAKT i Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Zagrała w wielu filmach, m.in. w „Łagodnej” Mariusza Trelińskiego, „Historiach miłosnych” Jerzego Stuhra, „Wojaczku” Lecha Majewskiego (nominacja w kategorii Najlepsza  główna rola kobieca), „Daleko od okna” Jana Jakuba Kolskiego (nagroda Orzeł za najlepszą główną rolę kobiecą) oraz „Warszawa” Jarosława Gajewskiego (Orzeł i Złote Lwy za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą). Wystąpiła w kilkunastu spektaklach Teatru Telewizji oraz w licznych słuchowiskach radiowych. Szerokiej publiczności znana jest z roli Marty Mostowiak w jednym z najpopularniejszych seriali – „M jak miłość”.

Ygor Przebindowski - znakomity polski kompozytor i muzyk. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie wibrafonu, uczeń Bernarda Maselego. Autor muzyki teatralnej i filmowej (skomponował muzykę do ponad 40 spektakli teatralnych). Współpracował z wybitnymi reżyserami m.in. Agnieszką Glińską, Iwanem Wyrypajewem, Piotrem Cieplakiem, Grzegorzem Wiśniewskim, Anną Augustynowicz. Spektakle z jego muzyką były wystawiane w warszawskich teatrach: Dramatycznym, Studio, Na Woli, Och-Teatrze, Polonii, Montowni, Lalce, Capitolu, Imce, Żydowskim, Młynie, WARSawy, Kamienicy, Komedii, Rampie, oraz w teatrze Współczesnym w Szczecinie, i w Krakowie w Teatrze Bagatela. Tworzy również muzykę do dokumentów, seriali telewizyjnych, m.in. „Mąż czy nie mąż”, „Anioły Żegoty”, „Przepis na sukces”, „Niepokonany. Opowieść o generale Stanisławie Maczku”, „Jerzy Kosiński – prawda przyjaciela”, „Na północ od piekła” i Teatru Polskiego Radia. Skomponował muzykę inspirowaną poezją Noblistki.

Wejściówki na spotkanie będą do odbioru w Punkcie Informacji Turystycznej (Biblioteka Główna), od 28 lutego 2024 r.